sözlük formatı

kronikmuhalif
Neden Homojen?
*Homojen, farklı olan maddelerin tamamen aynı şekilde birbirlerine karışmış olması demektir. Tam olarak bu noktada, bizler de farklılıklarımız ile iç içe geçip bir bütün olabileceğimizi, kusursuz bir tek parça olabileceğimizi kanıtlamak için buradayız.

Biz kim miyiz?
Görüş ve fikirlerini rahatlıkla aktarıp seninle aynı şeyleri hisseden insanlarla bulunman için, özgür zihinlerin buluştuğu bir köprü gibiyiz. Üzerinde yol alırken, düşünmeyi, paylaşmayı ve öğrenip- öğretmeyi ilke ediniriz.
Sana sunduğumuz bu platformda, birbirimizin yararını gözetip sağlıklı ilişkiler kurabilmemiz için bazı kurallarımız olacaktır.

- senin de anlayacağın üzere biz lgbt+ dostu, feminizm ilkelerini formatına yediren bir sözlük olarak bulunmaktayız. kadın, erkek, dil, din, ırk ayırt etmeden, herkese kucak açıp homojen bir ortam oluşturmak istiyoruz.

*bundan ötürü ayrımcılığa neden olabilecek, ırkçı, türcü, cinsiyetçi, sınıfçı, göçmen karşıtı, homo/bi/transfobik, siyasi içerikli tartışmalarda bulunmak yasaktır. eleştiriler ve fikirler beyan edilirken, saygı çerçevesinde, fikir sunularak verilmelidir. ön yargı ile genel-geçer entry tanımları yapmak yasaktır. homojen bir karışımda bulunmanın sana rahatsızlık vereceğini ve farklılıklara kapalı olduğunu düşünüyorsan, burada yollarımızın ayrılacağını üzülerek bildirmek zorundayız.

* yeni açılan her başlığın entrysinde, ilk cümle mutlaka genel bilgilendirme yapacak bir tanım içermelidir. devamında ise kişisel deneyim ve görüşlerinizi yazabilirsiniz. örneğin,
''kalem'': yazma işini gören araçtır. benim için anlamı...''
- bir tanım söz konusu olmayacak başlık ise, başlığın açılma amacı tanıtılmalı, bilgi verilmelidir.
- ardından girilecek entrylerde, tanıma eklenecek yeni bilgiler var ise eklenir, yok ise kişi tamamlayıcı nitelikle ya da şahsi görüşlerini belirtir.

* homojen sözlük olarak, sizleri klişe ''tanım yapın'' kavramına itmek istememekteyiz. bu nedenden, yazarken ''günlük'' yazıyor gibi olmamak şartı ile görüşlerinizi yazabilirsiniz.

- entrylerinizde mutlak surette, yazım hatası yapmamaya dikkat ediniz. bunun için entry girmeden önce, yazılışından emin olmadığınız kelimeler için, tdk incelemesi yapmanızı tavsiye ederiz. aynı şekilde noktalama işaretlerini kullanmaya özen gösteriniz. kendinizi ve cümlenizi ifade edişinizi, daha anlaşılır kılacaktır.

1) ifade özgürlüğü veya eleştiri arkasına sığınarak, topluma mâl olmuş kanaat önderleri, siyasiler, sanatçılar ve her türlü gerçek ve tüzel kişiler hakkında -ki sözlük yazarları da bu kişilere dahildir- eleştiri sınırını aşan, özel hayatın gizliliğini ihlal eden, aşağılayıcı, hakaret ve küfür içeren yazılar yazılması yasaktır.

2) unutmamalısın ki, burası sadece bir sözlüktür; forum sitesi, atışma-kapışma, hakaret edebileceğin kahvehane değildir.

3) sözlük yazarları, entrylerinden kendileri sorumludur. sözlük yönetimi entrylerin hukuki yaptırımından sorumlu değildir. savcılık tarafından talep edildiği takdirde yazarların ip bilgileri hukuki süreç kapsamında verilebilecektir. bundan kaynaklı, yazdıklarınıza dikkat ediniz.

4) homojen sözlük, resmi bir sözlük değil; interaktif sözlüktür. bu yüzden yazılanlar, objektif değil, subjektif ağırlıklıdır. doğruluğundan emin olmadığınız bilgi, haber gibi paylaşımları kaynağını araştırarak kontrol edebilirsiniz.

5) cinsellik içerikli entrylerinizde, tutarlı olmanız şarttır ve kadın bedeni üzerinden aşağılayıcı ve rahatsız edici paylaşımlar yapmanız yasaktır. sınırı bilmeniz gerekmektedir, bu tarz entrylerinizi, üçüncü kişileri rahatsız etmeyecek şekilde paylaşmalısınız. çünkü burası kişisel blog değil, her kesime hitap eden homojen bir yapıdır.

6) fikir sahibi olmadığınız konularda, bilhassa hassas konularda sırf yazmış olmak için entry girmek yasaktır.

7) başlık ve içeriğin birbirinden alakasız ve tutarsız olduğu entryler silinecektir.

8) başlıklarda noktalama işaretleri kullanmayınız. cümle halinde başlıklar açmayınız ve emoji eklemeyiniz.
girmek istediğiniz entrynin kısaca isimlendirmesini yapmanız içindir, besmele çekmek gibidir. tadında ve öz bırakınız.

9) bir konuda açılmış başlık var ise, aynı konuda tekrara düşen başlıklar açmak yasaktır. mevcut bulunan başlık altına entry giriniz. bir başlık açmadan önce, arama butonundan, açılmış olup olmadığını kontrol ediniz. tekrara düşülen başlıklar silinecektir.

10) avatar ya da profil kapak resminde kullanılan grafikler herhangi bir şekilde pornografik, tahrik edici, hakaret içeren, belirli bir kitleyi hedef alan unsur içermemelidir.

11) başkalarına ait kişisel bilgileri kullanmak veya paylaşmak yasaktır. (adres, telefon numarası, hesap bilgileri gibi...)

12) yönetici ve moderatörler de dahil olmak üzere hiçbir yazarla kişisel tartışmalara dönüşen atışmalara asla yer yoktur. yönetim kadrosunun uygulamalarına uyunuz. herkese adil davranılıp sizler için eşit ve hür bir ortam oluşturmak gayesinde olduklarını unutmayınız.

13) bir başka yazarın, anonim olma isteğine saygı duymayanlar tereddüt etmeksizin sözlükten silinecektir.

14) haksız ve yersiz oylama yapmak yasaktır.

- bu temel kurallardan herhangi birini aksatan üyelerimiz duruma göre 1 gün ile 1 ay arası değişen uzaklaştırma alacak, çaylak moduna düşürülecek; tekrarlar ise hesabı girilen entryleri silinmeden banlanacaktır. nickinde ''banlı'' yazan bir lekeleme ile kalmak durumunda olacaktır.

- tüm üyelerin kuralları okuyup kabul ettikleri varsayılır. yeni üye olunması ya da kurallardan haberder olunmaması, kuralları ihlal etmek için geçerli bir neden değildir. kural listesi dönem dönem güncellenir ve üyeler periyodik olarak kural listesini gözden geçirmelidir.


* görüş, öneri, istek ve şikayetlerinizi en hızlı şekilde çözüme ulaşması için; sayfanın en altında bulunan ''iletişim'' formunu doldurarak bildiriniz. şahsi problemleriniz için ve dönüş alamamanız durumunda yardımcı moderatörler ile mesaj yoluyla iletişim kurunuz.

*kurucu ve yönetici ile ancak bu iletişim yolları başarısız kalırsa, iletişim kurunuz.

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol