Çerkes Ethem

yanaktakirujizi
DüZenli ordu ismet inönü'nün birlikleri değil. İsmet inönü'nün ordusu dediğimde kuvayımilliye ordusunun bir parçası. Her komutanın farklı bir birliği var. Düzenli ordu, kuvayımilliye birliklerinin artık düşmanı püskürtmede yetersiz kalması üzerine kurulması düşünülen ordu. Hatta bu ordunun kurulması kararı da 1.tbmm'de alınmıştır. Çerkes ethem de bu düzenli ordu kurulana dek kuvayımilliyeci olup vatanı savunmuştur. Tarih verirsen demişsin. Tarih ocak 1921 ismet inönü birlikleri ile çerkes ethem savunucuları büyük bir çarpışma yaşamıştır. Daha sonra birliklere teslim olan çerkes ethem en sonunda yunanistan'a sığınmıştır.

Aklında hala sorular varsa kitaptan sayfa veya web sayfası paylaşabilirim.

komşum totoro

meyalmesrukeder
Komşum Totoro, orijinal adı Tonari no Totoro olan, Hayao Miyazaki tarafından yazılıp yönetilmiş, 1988 Studio Ghibli yapımı bir Japon animasyon filmdir. İki kız kardeş ve orman ruhları arasındaki ilişkiyi anlatır. Filmin doğaüstü kahramanı Totoro daha sonra Studio Ghibli'nin maskotu olur.
bu filmle ilgili okuduğum ve beni çok etkileyen rivayetlerden bahsetmek istiyorum. aslında gayet umutlu ve renkli görünen bu filmin hikayesinin, 1963 yılında gerçekleşen vahşi bir cinayetten esinlenildiği söylenir.
16 yaşındaki yoshie nakata, fidyeciler tarafından kaçırıldıktan sonra tecavüze uğrayarak öldürülmüştür. kızın cesedini bulan ablası girdiği travma sonucunda intihar etmiştir. ve ölmeden önce ''ben büyük bir ''tanuki'' (rakun) gördüm ve o kedi canavara benziyordu.'' gibi söylemlerde bulunması miyazaki'nin animasyonuyla büyük benzerlikler gösterir.
filmde bu üzücü olayı yansıtan diğer detaylardan bahsedecek olursak; küçük kız kardeşin ismi mei, mayıs anlamına gelmektedir. ablasının ismi setsuko da o aya ait olan mevsimi simgelemektedir. kardeşlerin evin içinde görmüş oldukları siyah tüylü yaratık olan susuwatariler ise inanışa göre ölüme yakın olanlara görünmektedir. kardeşlerin evi yerleştirdikleri sırada kolilerin üzerinde yazmakta olan sayama çayı yazısı da olayın yaşandığı kente özgü bir içecektir.
rivayetlerle benzerlik gösteren diğer sahnelerden biri de; mei'yi aramak için yola çıkan sesuko'nun kardeşi ile buluşmasından sonra kedibüse binerek totoro ile birlikte insanların içinden ve üzerlerinden geçmiş olmalarıdır. kardeşlerin bu sahneleri, bedenden ayrılan özgür ruhları temsil etmektedir.
film, her ne kadar karanlık bir olaydan beslenmiş olsa da; sonunda bir tatlı tebessüm ve umut bırakıyor insanın damağında. ben rivayetleri okuduktan sonra filmi merak eden biri olarak her sahnede kalbim ağzımda ve gözyaşım gözümün ucunda izledim. orman ruhu anlayışı, tabiata duyulan sevgiyi ve minneti içinde barındıran bu film, her miyazaki klasiği gibi görülmeye değer güzelliklere sahip.

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol