Cemal süreya

ricksanchez
insan bazı romanları, öyküleri şiirleri okurken kafasından "bunu bende yazabilirim aslında ne var ki" diye düşünebilir, hatta ileri gidip deneyebilir. fakat cemal süreya okurken insan "bunu başka kim yazabilirdi ki?" diye sorar yüksek sesle.
gofuretudes
bazı kaynaklara göre 'süreyya' soyadındaki bir y harfini sildiren güzel adam.
rivayetin birinde sezai karakoç ve cemal süreyya'nın, muazzez akkaya isimli bir kıza aşık olduğu söylenir. hatta ona yazdığı şiirleri birbirlerine gösterirlermiş. sonra aralarında bir iddia oluşmuş ''muazzez kime karşılık verecek?'' diye.iddiaya göre, muazzez eğer cemal'i severse sezai'nin soyadı ''karkoç'', sezai'yi severse de cemal'in soyadı ''süreya'' olacakmış.muazzez sezai'ye karşılık vermiş ve cemal süreyya'nın soyadı değişmiş.
tabi yine rivayete göre muazzez bu iddia olayını öğrenir, zaten sorunları olan kız memleketine döner. sezai bu duruma çok üzülür ve muazzez akkaya'ya ithafen 'O' şiiri yazar:
mona roza...
vukuatvar
Biliyorum sana giden yollar kapalıÜstelik sen de hiç bir zaman sevmedin beni
Ne kadar yakından ve arada uçurum;İnsanlar, evler, aramızda duvarlar gibi
Uyandım uyandım, hep seni düşündümYalnız seni, yalnız senin gözlerini
Sen Bayan Nihayet, sen ölümüm kalımım...
alteregohera
soyadının hikayesini duyunca şaşırmıştım. okumak isteyen olursa diye bırakayım şuraya.“Elma” şiirinde, adındaki “Y” harflerinden birini attığını ilan eder. Nedeni, kendi anlatımına göre, arkadaşıyla bir telefon numarası üzerine girdiği iddiayı kaybetmesidir. Söz konusu telefon numarası, Üvercinka’nın…Cemal Süreya, “O zaman çok güvenirdim belleğime. Telefon numaralarını falan kaydetmezdim. Belki de kaydetmediğim için kalırdı. Ona dedim ki, eğer bu böyleyse, ismimden bir harf atarım dedim. Kaybedince, ismimde harf aradım, iki tane olandan birini atmak daha uygun geldi.” der.

ve ne zaman soyadındaki bir harfi çıkardığı aklıma gelse 'sevda sözleri' kitabındaki şu sözleri aklıma geliyor.
"Sonsuzluk istemiştim ben aslında.Ama 's' yi biraz sessiz söylemişimGaliba...."
zivanedir ooo
Şimdi sen kalkıp gidiyorsun. Git Gözlerin durur mu onlar da gidiyorlar. Gitsinler.Oysa ben senin gözlerinsiz edemem bilirsin Oysa Allah bilir bugün iyi uyanmıştık Sevgideydi ilk açılışı gözlerimizin sırf onaydı Bir kuş konmuş parmaklarıma uzun uzun ötmüştü Bir sevişmek gelmiş bir daha gitmemişti Yoktu dünlerde evelsi gün...
hayalet
"Bende tarçın sende ıhlamur kokusu yürürüz başkentin sokaklarında." dizelerinin bende yarattığı etki çok fazla. Belki de Ankara'ya aşık olmaktan ötürüdür bilmiyorum. İnsanda hüzünlü duygular uyandırıyor.
benisendelirttin
"Durakta üç kişiAdam kadın ve çocuk
Adamın elleri ceplerindeKadın çocuğun elini tutmuş
Adam hüzünlüHüzünlü şarkılar gibi hüzünlü
Kadın güzelGüzel anılar gibi güzel
ÇocukGüzel anılar gibi hüzünlüHüzünlü şarkılar gibi güzel"
medusa
Şiirlerine ne kadar hayransam da, eşine şiddet uyguladığı için erkeklere ve şairlere karşı güvenimi zedeleyen şairdir. keşke bilmeseydim.

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol